26
lut

Analitycy ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku przebadali 1067 dorosłych Polaków

„Remont” – już samo słowo przyprawia niektórych z nas o dreszcze, kojarzy się on zazwyczaj z chaosem oraz bałaganem… dlaczego zatem podejmujemy się tego wyzwania?

 

Jeszcze kilkanaście lat temu remont podejmowano zazwyczaj wówczas gdy wymagał tego stan mieszkania. Obecnie, coraz częściej obserwuje się sytuację, w której remont związany jest z samą chęcią przearanżowania wnętrza i znudzeniem dotychczasowym wystrojem.

 

Analitycy ASM-Centrum Badań i Analiz Rynku przebadali 1067 dorosłych Polaków aby poznać ich podejście do procesu remontowego. Na tej podstawie wyróżniono cztery grupy czynników, które mają wpływ na rozpoczęcie remontu. Do pierwszej zaliczyć można te odpowiedzi, które dotyczą zużycia elementów – działania remontowe podejmowane są wówczas, kiedy widać wyraźne oznaki tego, że mieszkanie potrzebuje zmian i np. należy odmalować sufit. Grupa kolejna to czynniki związane z samą chęcią dokonania zmiany – nie jest ona wówczas podyktowana (tak jak w poprzednim przypadku) koniecznością. Wiele osób deklaruje, iż wystrój wnętrza domowego ma bardzo duży wpływ na ich samopoczucie. Jeśli więc nie jesteśmy zadowoleni z tego jak mieszkamy – wpływa to na nas negatywnie. Trzecią wskazywaną grupą przyczyn jest zakup mieszkania nowego, bądź wymagającego remontu. Ostatnim z powodów jest fakt, iż zmienia się liczba osób zamieszkujących dom (np. wyprowadziło się z niego dziecko lub wprowadza się do niego rodzic). Przestrzeń wymaga w tym przypadku ponownego zaaranżowania.

 glowny_powod_rozp_remontu

Dla większości osób remont jest przedsięwzięciem wymagającym dokładnego zaplanowania oraz przemyślenia. Potrzeba planowania związana jest przede wszystkim z posiadaniem odpowiedniej liczby środków finansowych a także często z chęci zminimalizowania stresu z nim związanego. Jednak aż 25% badanych przez ASM decyduje się na spontaniczne zmiany aranżacji oraz przestawianie mebli. Są to osoby, które lubią dokonywać zmian wokół siebie bo sprawia im to przyjemność. Nie zawsze takie podejście musi być związane z posiadaniem dodatkowych środków finansowych – z drobnymi zmianami dekoracji, czy przesuwaniem mebli związane są bardziej chęci oraz posiadanie pomysłu na przeprowadzenie rearanżacji.

 17,2% badanych osób udzieliło odpowiedzi, iż nie lubi zmian i z tego powodu rzadko decyduje się na podejmowanie działań mających na celu ponowną modyfikację wnętrza bądź remont. Ponowne adoptowanie mieszkania, związane jest ze stresem, nieładem. Podczas remontu mieszkania, normalne w nim funkcjonowanie bywa niemożliwe – rzeczy nie znajdują się na swoich miejscach (są spakowane w kartony) co sprawia, że trudniej jest nam je znaleźć. Podczas remontu często zdarza się tak, że pomimo założonego terminu końca prac ulega on przedłużeniu. Może to dodatkowo negatywnie wpływać na sam stosunek do remontu. Dlatego wśród osób, które deklarują, iż nie lubią wprowadzać zmian w wystroju swoich wnętrz połowa stwierdza, iż po kolei odświeża poszczególne pomieszczenia w swoim domu co wpływa na zminimalizowanie dezorganizacji życia mieszkańców związanej z remontem.

 podejscie_do_przeprowadzania_remontu

Osoby nie lubiące zmian korzystają najczęściej w trakcie prac remontowych z pomocy fachowców, mimo iż ten stosunek do prac remontowych charakteryzuje głównie mężczyzn. Firma wykonawcza w takim przypadku najchętniej wybierana jest z polecenia aby zminimalizować ryzyko błędów lub przekroczenia założonego czasu na remont. Badani prezentujący negatywne podejście do remontów wszelkie prace wykonują najczęściej wtedy gdy, zużyciu ulegną elementy wystroju domu gdyż lubią oni swoje wnętrza i bardzo chętnie spędzają w nich czas.  Model spędzania wolnego czasu w ich przypadku głównie dotyczy spędzania czasu w domu z rodziną.

 

Więcej informacji na temat zachowań remontowych oraz inwestycyjnych Polaków można odnaleźć w raportach ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o. „Plany remontowo-mieszkaniowe Polaków 2016” oraz „Style remontowe Polaków 2016”. Informacji udziela Marta Łuszczyńska m.luszczynska@asm-poland.com.pl tel. 697-145-730