full
border
#666666
http://asm-poland.com.pl/wp-content/themes/smartbox-installable/
http://asm-poland.com.pl/
#3691ad
style2
Więcej niż agencja badawcza
+48 (24) 355 77 00
ul. Grunwaldzka 5, 99-301 Kutno

Monitoring Rynku Budowlanego 2012

Konferencja

Monitoring Rynku Budowlanego 2012

25 października 2012 r.

Warszawa, Hotel LORD

Organizator

RELACJA Z KONFERENCJI

 25 października 2012 r. w Warszawie, w Hotelu Lord, odbyła się organizowana przez ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o., piętnasta edycja konferencji MONITORING RYNKU BUDOWLANEGO.

Uroczystego otwarcia konferencji Monitoring Rynku Budowlanego 2012 oraz powitania uczestników dokonał Paweł Łuszcz (Senior Project Manager ASM), który również prowadził wydarzenie.

 

 

Następnie Podsekretarz Stanu Minister Piotr Styczeń omówił aktualne tematy dotyczące budownictwa mieszkaniowego, oraz przedstawił propozycję programu „Mieszkanie dla młodych”.

 

 

Po tym wystąpieniu przystąpiono do prezentacji konferencyjnych, które odbyły się w trzech sesjach:

  • SESJA I

Kondycja i przyszłość polskiego budownictwa na tle sytuacji społeczno-gospodarczej kraju.

  • SESJA DRUGA

Panel dyskusyjny

  • SESJA TRZECIA

Jak zbudować efektywną markę na rynku budowlanym?

Sesja Pierwsza konferencji prezentowana była przez prelegentów ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku. Pierwszą prezentację w tej części wygłosiła Joanna Jarzębowska (Project Manager ASM), która przedstawiła sytuację polskiego budownictwa na tle Europy. Uczestnicy zostali zapoznani z prognozami dla krajów UE na rok 2012, skalą wpływu poszczególnych parametrów na wzrost PKB oraz dominującymi kierunkami eksportu z Polski i udziałami grup produktowych budownictwa w eksporcie. Ponadto prelegentka omówiła dynamikę produkcji budowlanej z ostatnich 4 lat, udział sektora budowlanego w gospodarce kraju od 2005 roku, jak również strukturę i dynamikę produkcji budowlano-montażowej wraz z prognozami na 2013 rok.

 

Kolejną prelegentka była Małgorzata Skonieczna (Project Manager ASM), która dokonała przeglądu sytuacji na rynku mieszkaniowym. Przedstawione dane dotyczyły cen mieszkań na rynku wtórnym w latach 2008-2012, ilości mieszkań oddanych do użytku, rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń w latach 2005-2012, jak również struktury mieszkań oddanych do użytku w latach 1993-2012. Dodatkowo prezentacja zawierała statystyki nowo podpisanych umów kredytowych oraz ich wartość w latach 2008-2012, liczby czynnych kredytów oraz całkowity stan zadłużenia i wartości sprzedaży mieszkań deweloperskich w 2011 i 2012 roku. Ponadto Małgorzata Skonieczna podsumowała program „Rodzina na swoim” oraz przedstawiła prognozę mieszkań oddanych do użytku na 2013 r.

 

W następnej kolejności Joanna Florczak-Czujwid (Project Manager ASM) zapoznała uczestników z najważniejszymi trendami w obrębie budownictwa niemieszkalnego. W prezentacji znalazły się statystyki budynków niemieszkalnych oddanych do użytku w latach 2005-2011, obiektów magazynowych w Polsce w I półroczu 2012 oraz struktura budownictwa niemieszkalnego w latach 2006-2011. Prelegentka omówiła również podaż obiektów biurowych w I połowie 2012, powierzchnie nowych centrów handlowych oddanych do użytku w latach 2006-2011, i strukturę hoteli wg województw.

 

W dalszej części Sesji I-szej ponownie wystąpiła Małgorzata Skonieczna, która omówiła zmianę jakościową w polskim budownictwie oraz Branżowy Program Promocji Budownictwa. Szczegóły wystąpienia dotyczyły poszczególnych zrealizowanych inwestycji budowlanych związanych z EURO 2012, wyników budownictwa inżynieryjnego oraz stanu realizacji autostrad i dróg ekspresowych. Ponadto zostały porównanie wydatki na modernizację i rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej w latach 2004-2012 wraz z prognozą na 2013. Dodatkowo prelegentka podjęła temat energetyki, przedstawiła prognozę zapotrzebowania na moc oraz planowane wyłączanie bloków energetycznych do 2030 roku, planowane inwestycje kluczowych koncernów energetycznych w Polsce do 2020 roku, oraz planowaną wielkość wydobycia gazu łupkowego po 2020 roku.

Sesję I-szą konferencji zakończyły prezentacje Partnerów KluczowychGrupy Kapitałowej OBLIGO oraz Crédit Agricole Bank Polska.

Agata Packa (Obligo S.A.) i Mec. Bogumił Sieczkowski (Kancelaria Obligo Sieczkowski i Spółka ) przedstawili  aspekty prawne, finansowe i podatkowe zabezpieczenia interesów dostawcy materiałów budowlanych w procesie inwestycyjnym.

 

Marta Grabowska (Crédit Agricole Bank Polska) zaprezentowała nowoczesne formy finansowania zakupów w branży remontowo – budowlanej.

 

Po przerwie kawowej, podczas której uczestnicy mogli nawzajem się przywitać, przeprowadzać dyskusje w mniejszych grupach oraz odnowić i nawiązać relacje biznesowe, rozpoczęto Sesję Drugą konferencji. Przebiegła ona w formie Panelu dyskusyjnego zatytułowanego Budownictwo mieszkaniowe – jakie formy wsparcia zastąpią Program „Rodzina na swoim”?”

Panel otworzył Moderator – Marek Wielgo (Gazeta Wyborcza).

 

Pierwszy w II-giej sesji głos zabrał Pan Bogusław Białowąs (Bank Gospodarstwa Krajowego), który przedstawił informację o aktywności rynkowej programu „Rodzina na swoim”. Szczegóły przedstawione podczas tego wystąpienia to liczba umów kredytowych programu i ogółem w latach 2007-2012 w podziale na strukturę demograficzną i geograficzną kraju oraz w podziale na rynki.

 

Wśród uczestników panelu znaleźli się: dr Irena Herbst (Fundacja Centrum PPP), Marzena Rudnicka (Centrum im. Adama Smitha), Agnieszka Krawczyk (PKO Bank Polski), Bartosz Turek (Home Broker), Sylwia Pajdo-Pasek (Echo Investment) i Agata Wróbel (Polnord SA).

 

W trakcie panelu w pierwszej kolejności dokonano podsumowania programu Rodzina na swoim. O korzyściach i wada dla rynku mieszkaniowego wypowiedzieli się wszyscy uczestnicy. Nawiązując do wystąpienia Pana Ministra Stycznia, eksperci podjęli również próby oceny i wskazania słabych punktów programu Rodzina na swoim. Następnym podjętym tematem w dyskusji była kwestia jakiego wsparcia oraz czy w ogóle potrzebuje wsparcia polskie budownictwo mieszkalne. Na koniec eksperci, mając do dyspozycji wirtualne pieniądze mogli zaproponować rozwiązania jak wesprzeć polskie mieszkalnictwo.

Po zakończeniu panelu nastąpiła kolejna przerwa kawowa, a po niej rozpoczęto Sesję Trzecią.

W III-ciej sesji Pan Grzegorz Filipek Dyrektor Marketingu firmy Oknoplast przedstawił najważniejsze założenia jakim się kieruje firma Oknoplast budując swoją marke nie tylko na rynku polskim ale również europejskim. Oprócz zapreznetowania zasad na jakich opiera się budowa marki Oknoplast Pan Dyrektor zaprezentował również jakie pytania stawiałą sobie firma Oknoplast budując markę.

Jako ostatnia na konferencji wystąpiła Joanna Florczak-Czujwid (Project Manager ASM). Prezentacja dotyczyła również kwestii budowania silnej marki na rynku. Prelegentka przedstawiła narzędzia marketingowe pomocne w tym procesie na przykładzie Rankingu Budowlana Marka Roku.

Konferencja zakończyła się tradycyjna już loterią wizytówkową. ASM wraz z Baltic Plaza MediSpa ufundował dla laureatów 2 nagrody w postaci rabatu na dowolnie wybrany produkt ASM oraz vouchery dla dwóch osób na pobyt weekendowy w Baltic Plaza Hotel Medi Spa w Kołobrzegu.

Konferencję zakończył lunch w trakcie, którego uczestniczy kontynuowali rozmowy dotyczące przyszłości polskiego budownictwa. . Można było również ponownie zajrzeć na liczne stoiska towarzyszące wydarzeniu, które zorganizowano aby uczestnicy mogli dopytać się o interesujące ich kwestie oraz nawiązać kontakty biznesowe z partnerami, patronami medialnymi i organizatorami. Dzięki temu konferencja Monitoring Rynku budowlanego 2012 stała się ponowna okazją do integracji środowisk związanych z branżą budowlaną oraz instytucjami finansowymi. Zarówno dla przedsiębiorców, członków stowarzyszeń branżowych, jak i mediów kolejna edycja Konferencji Monitoring Rynku Budowlanego okazała się punktem niezbędnym w kalendarzu imprez.

Dziękujemy Prelegentom i Panelistom za interesujące i merytoryczne wystąpienia.

Dziękujemy Partnerom Kluczowym, Patronom Merytorycznym oraz Patronom Medialnym za owocną współpracę.

Zapraszamy do uczestnictwa i współpracy w następnym roku oraz do zapoznania się z poszczególnymi edycjami konferencji.

PREZENTACJE

Prezentacje są udostępnione uczestnikom konferencji pod postacią skompresowanego katalogu. Aby pobrać katalog należy kliknąć link Pobierz, zapisać plik na dysku oraz rozpakować plik wpisując podane w materiałach konferencyjnych hasło.

Pobierz

Partnerzy Kluczowi

Patroni Merytoryczni

Patroni Medialni

 

ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku to polska firma działająca od 1996 r. w kraju i w Europie. Posiadamy status centrum badawczo-rozwojowego. Działamy w następujących obszarach:
  • marketingowe badania i analizy rynku dla przedsiębiorstw;
  • gotowe raporty rynkowe;
  • badania i projekty na zlecenie instytucji publicznych;
  • nowatorskie projekty międzynarodowe;
  • Branżowe Programy Promocji Ministerstwa Gospodarki;
  • klastry i stowarzyszenia sektorowe;

Tworzymy zespół badawczy, łączący wiedzę z takich dziedzin jak: socjologia, psychologia, ekonomia, zarządzanie i marketing, statystyka, ekonometria.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej działalności oraz do kontaktu – jesteśmy do Państwa dyspozycji.

:
default
Loading posts...
link_magnifier
#282f33
on
fadeInDown
loading
#282f33
on

Uprzejmie informujemy, że na naszych stronach używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu analizowania ruchu na stronach i w Internecie.  W trosce o jakość przetwarzania danych osobowych pragniemy zapoznać Cię ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz z obowiązującymi przepisami, tak aby dać Ci pełną wiedzę i komfort w korzystaniu z naszego serwisu internetowego. Ta witryna przechowuje dane niektórych klientów użytkownika. Dane te są wykorzystywane w celu zapewnienia bardziej spersonalizowanych usług i śledzenia miejsca pobytu w naszej witrynie internetowej zgodnie z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych. Jeśli zdecydujesz się zrezygnować z przyszłego śledzenia, w Twojej  przeglądarce zostanie ustawiony plik cookie, aby zapamiętać ten wybór przez rok. Zgadzam się, Rezygnuję

1212 ..