08
lut

Ulga remontowo-budowlana głównym przesłaniem I Forum Gospodarczego Budownictwa i Architektury na BUDMIE

 

Na targach BUDMA w Poznaniu 7 lutego 2017 r. wraz z przedstawicielami izb gospodarczych i stowarzyszeń budowlanych, Małgorzata Walczak-Gomuła – Prezes Zarządu ASM przekazała  Andrzejowi Adamczykowi, Ministrowi Infrastruktury i Budownictwa, oraz Tomaszowi Żuchowskiemu, Podsekretarzowi Stanu w MIB analizę i rekomendacje w zakresie wpływu wprowadzenia ulgi remontowo-budowlanej na koniunkturę w budownictwie.

   ForumB4

- Opłaca się wspierać budownictwo. Każda złotówka zainwestowana w tym sektorze wraca w sposób zwielokrotniony do budżetu państwa – powiedział minister Andrzej Adamczyk.

ForumB8

- Szacujemy, że wprowadzenie nowej ulgi budowlanej skutkowałoby wzrostem liczby remontów o 27,6%. 43,1% gospodarstw domowych planujących remont zwiększy kwotę przeznaczoną na prace remontowe o tyle, ile będzie wynosiła ulga, zaś 24,3% Polaków wyda na remont o 24,3% więcej. Wpłynie to na wzrost popytu na wyroby i usługi budowalne oraz zapewni większe wpływy do budżetu. Taki trend pokazała tzw. duża ulga budowalna, która obowiązywała w latach 1997-2001 - wyjaśniła Małgorzata Walczak-Gomuła.

 ForumB7

W skład grupy organizacji rekomendujących wprowadzenie ulgi wchodzą: Polska Izba Przemysłowo-Handlowa Budownictwa, Związek Polskie Okna i Drzwi, MIWO -Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej, Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń, Stowarzyszenie Producentów Betonów, SIPUR – Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR.

Raport „Wpływ ulgi budowlanej na koniunkturę w budownictwie” przygotowany został przez ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku.