BERTIM
Building energy renovation through timber prefabricated modules
(Renowacja energetyczna budynków poprzez prefabrykowane moduły z drewna)
Czas trwania projektu: czerwiec 2015 – maj 2019 (48 miesięcy)
Projekt BERTIM jest finansowany przez Komisję Europejską ze środków programu ramowego Horyzont 2020 i jest odpowiedzią na wyzwania określone w konkursie Produkcja prefabrykowanych modułów do renowacji budynków wdrażanego w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego dla Budynków Efektywnych Energetycznie (PPP on Energy-efficient Buildings).
W ramach konkursu finansowane są działania badawcze mające na celu rozwój prefabrykowanych modułów, które coraz bardziej powszechnie stosowane są w budownictwie. W porównaniu do tradycyjnych procesów budowlanych, prefabrykacja ma na celu zmniejszenie kosztów bez utraty jakości i ułatwienie instalacji / demontażu / ponownego wykorzystywania komponentów.
Projekt BERTIM dostarczy na rynek różnego rodzaju samonośnych prefabrykowanych modułów przeznaczonych do modernizacji budynków.
W modułach elewacyjnych zintegrowane zostaną rury i przewody do transportu i dystrybucji wody oraz wentylacji, a także okna i balkony, co pozwoli na skrócenie czasu montażu całej elewacji w porównaniu do tradycyjnego procesu (samonośne moduły wystarczy jedynie podnieść dźwigiem). Prefabrykowane moduły będą również łatwo rozmontowywane, a ich demontaż nie wygeneruje odpadów rozbiórkowych. Główny materiał używany w projekcie przy wyrobie strukturalnych samonośnych modułów to drewno. Zgodnie z wymogami konkursu Produkcja prefabrykowanych modułów do renowacji budynków, prefabrykowane moduły opracowane w ramach projektu będą uzyskane z odpadów - wykorzystane zostaną m.in. kompozyty polimerowe (WPC – Wood Polimer Composites) uzyskane z odpadów z tworzyw sztucznych i drewna. Moduły będzie można łatwo przystosować do indywidualnych potrzeb renowacyjnych konkretnego projektu, tzn. będą kompatybilne z różnymi okładzinami (WPC, drewno, farby, itp.) i różnymi zielonymi materiałami izolacyjnymi (celuloza, bawełna, kora, cementowa piana, EPS, XPS, wełna mineralna, itp.), dzięki czemu będą spełniać różnorodne wymogi budowlane w ramach systemów prawnych w Europie.
Cele projektu zostały podzielone na trzy obszary: techniczne, środowiskowe i społeczno-ekonomiczne. Cele szczegółowe projektu:
- Techniczne:
a) Opracowanie nowej metodologii dla holistycznej i efektywnie energetycznej renowacji budynków.
b) Ocena i walidacja procesów prototypowania i produkcji prefabrykowanych modułów systemowych do dogłębnej modernizacji budynków.
c) Opracowanie platformy programowej (narzędzia BIM) wspierającej metodologię procesu efektywnie energetycznej renowacji. - Środowiskowe:
a) Redukcja zużycia energii pierwotnej przez budynki.
b) Propagowanie korzystania z materiałów przyjaznych dla środowiska. - Społeczno-ekonomiczne:
a) Integracja modelu biznesowego z koncepcją renowacyjnych projektów.
b) Utorowanie drogi do wykorzystania rezultatów projektu.
Konsorcjum BERTIM jest utworzone przez 12 partnerów z 6 krajów Unii Europejskiej. W jego skład wchodzą reprezentanci wszystkich instytucji biorących udział w całym łańcuchu wartości projektu: 3 ośrodki badawcze i 1 uniwersytet, 3 małe i średnie przedsiębiorstwa, 4 duże organizacje oraz 2 instytucje publiczne, jak również użytkownicy końcowi rezultatów projektu.
ASM-Centrum Badań i Analiz Rynku jako lider jednego z siedmiu pakietów zadaniowych projektu (Work Package 7: Eksploatacja, rozpowszechnianie i komunikacja) jest odpowiedzialny za następujące zadania:
- zaprojektowanie logo projektu, strony internetowej, materiałów promocyjnych itp.
- opracowanie planu rozpowszechniania rezultatów projektu oraz stymulowanie i koordynowanie rozpowszechniania informacji,
- opracowanie planu eksploatacji projektu,
- zaprojektowanie nowych modeli biznesowych dla energooszczędnych remontów budynków.
PARTNERZY:
FUNDACION TECNALIA RESEARCH & INNOVATION, Hiszpania
EGOIN, Hiszpania
EMPRESA MUNICIPAL DE LA VIVIENDA Y SUELO DE MADRID SA, Hiszpania
INSTITUT TECHNOLOGIQUE FCBA (FORETCELLULOSE BOIS-CONSTRUCTION AMEUBLEMENT), Francja
POBI STRUCTURES, Francja
Collage Arkitekter AB, Szwecja
SP SVERIGES TEKNISKA FORSKNINGSINSTITUT AB, Szwecja
Martinsons Byggsystem, Szwecja
Brabrand Boligforening, Dania
Dietrich’s France, Francja
Technische Universität München, Niemcy
ASM-CENTRUM BADAŃ I ANALIZ RYNKU, Polska
Projekt finansowany w ramach programu Horyzont 2020