full
border
#666666
http://asm-poland.com.pl/wp-content/themes/smartbox-installable/
http://asm-poland.com.pl/
#3691ad
style2
Więcej niż agencja badawcza
+48 (24) 355 77 00
ul. Grunwaldzka 5, 99-301 Kutno

ChefMySelf

ChefMySelf is co-funded by the European Commission under the Ambient Assisted Living (AAL) Joint Programme

English information

 

Głównym celem projektu ChefMySelf jest opracowanie dostosowanego do indywidualnych potrzeb użytkownika, otwartego i umożliwiającego wprowadzanie dodatkowych funkcji systemu informatycznego zbudowanego wokół automatycznej usługi związanej z gotowaniem wspierającego osoby starsze w przygotowaniu posiłków i utrwaleniu zdrowych nawyków żywieniowych. System ten specjalnie dostosowany do potrzeb osób starszych, zachęci ich do samodzielnego przygotowania posiłków zgodnych z ich szczególnymi potrzebami żywieniowymi. Jednocześnie dostępny serwis społecznościowy, skupiony na tematyce zdrowego starzenia się i zdrowego jedzenia, będzie narzędziem motywującym osoby starsze do aktywności w zakresie utrzymania obecnych znajomości i tworzenia nowych.

Oparte na chmurze obliczeniowej usługi będą oferować pakiet aplikacji do monitorowania sposobu odżywiania osób starszych i jego wsparcia poprzez konsultacje ich diety. Inne funkcje, takie jak przegląd dziennego spożycia kalorii czy przyjętych witamin i minerałów, asystent diety, informacja o posiłkach wspomagających profilaktykę i leczenie określonych chorób, asystent zakupów czy monitoring wagi pozwoli użytkownikowi na kontrolę nad jego/jej odżywianiem. Usługi będą dostępne dla osób starszych poprzez dwa różne interfejsy: telewizor z dekoderem oraz urządzenie typu tablet. Ponadto, robot kuchenny zostanie odpowiednio przystosowany i połączony z tymi usługami aby pomagać osobom starszym podczas przygotowania posiłków. W ten sposób rozwiązanie ChefMySelf będzie zapobiegało możliwemu niedożywieniu danej osoby.

Projekt ChefMySelf ma również na celu zwiększenie motywacji wśród osób starszych do wykonywania codziennych czynności, jak np. gotowanie, przy jednoczesnej samokontroli w zakresie nawyków żywieniowych. Jest to ważny aspekt projektu, ponieważ udowodniono, że wykonywanie codziennych czynności pozytywnie wpływa na kondycję fizyczną i psychiczną osób starszych.

Innowacyjnym elementem projektu jest wyraźna koncentracja na promowaniu zdrowych nawyków żywieniowych wśród osób starszych, aby umożliwić im zdrowe i niezależne starzenie się. Ponadto system będzie oferował szereg usług społecznych, które będą zachęcać starsze osoby do różnorodnych działań.

Główną grupą docelową projektu są niezależne osoby starsze bez poważnych chorób czy niepełnosprawności, ale nie wyłączając osób starszych z niewielkimi ograniczeniami poznawczymi. Rozwiązanie opracowane w ramach projektu ChefMySelf pozwoli im utrzymać aktywny, zdrowy, pro-społeczny i niezależny styl życia, poprzez wspieranie zdrowego odżywiania oraz tworzenie dobrych nawyków żywieniowych.

Narzędzia wspierające niezależne życie muszą być łatwe w użyciu, łatwe do zainstalowania w domu osób starszych, inteligentne, atrakcyjne, wystarczająco elastyczne, aby dostosować się do różnych profili użytkowników i pozwalające na utrzymanie zainteresowania użytkowników w zakresie ich używania. Aby sprostać tym wyzwaniom, system ChefMySelf będzie testowany przez organizacje skupiające użytkowników końcowych, które zapewnią stały kontakt z osobami starszymi przed, w trakcie oraz po etapie testowania. Przed rozpoczęciem testowania osoby starsze zostaną poinstruowane jak w najlepszy sposób wykorzystać możliwości jakie daje narzędzie, w trakcie testów otrzymają wszelką niezbędną pomoc aby przeprowadzić testy, a po ich zakończeniu wsparcie, aby upewnić się, że testy nie miały niekorzystnego wpływu na ich życie. System będzie testowany w dwóch krajach: we Włoszech i Holandii.

Ważnym elementem projektu jest również promocja rozwiązania oraz jego komercjalizacja. W projekcie duży nacisk zostanie położony oprócz kwestii technicznych na likwidację barier wśród osób starszych utrudniających przekonanie ich do stosowania tego typu innowacyjnych rozwiązań. W ramach projektu opracowany zostanie również innowacyjny model biznesowy pozwalający na efektywne wdrożenie produktu na rynek.

Projekt realizowany będzie w siedmiu Pakietach Zadań:
WP1: Zarządzanie projektem
WP2: Badanie wymagań użytkowników i opracowanie koncepcji
WP3: Projektowanie i rozwój usług opartych na chmurze obliczeniowej
WP4: Projektowanie i rozwój interfejsów użytkownika
WP5: Projektowanie i rozwój osobistego asystenta gotowania
WP6: Integracja, testowanie, ocena i ewaluacja systemu
WP7: Upowszechnianie i wykorzystanie wyników projektu

Czas realizacji projektu to 24 miesiące począwszy od 1.06.2013 r.
Polski partner będzie brał udział w realizacji Pakietu Zadań nr 1, 2, 6 oraz będzie liderem Pakietu Zadań nr 7 w ramach którego opracowany zostanie innowacyjny model biznesowy pozwalający na skuteczne wprowadzenie proponowanego rozwiązania na rynek.

 

 1. INFORMACJE OGÓLNE

5.

Tytuł projektu w języku polskim Narzędzie wspierające poprawę umiejętności kulinarnych i wiedzy w zakresie żywienia niezależnych osób starszych

5a.

Tytuł projektu w języku angielskim Assistance Solution for improving cooking skills and nutritional knowledge for Independent Elders

6.

Akronim projektu ChefMySelf

7.

Nazwa programu międzynarodowego i konkursu Program: AAL Joint Programme
Konkurs 5: ICT-based Solutions for (Self-) Management of Daily Life Activities of Older Adults at Home

8.

Partnerzy konsorcjum
 1. Fundació Cetemmsa (Koordynator, Hiszpania)
 2. Istituto Nazionale di Ricovero e Cura per Anziani (Włochy)
 3. POLNE, S.L (Taurus Group) (Hiszpania)
 4. Fraunhofer Portugal AICOS (Portugalia)
 5. Unie KBO (Holandia)
 6. ASM Market Research and Anallysis Centre Ltd. (Polska)
 7. ME.TE.DA. s.r.l. (Włochy)

 

Projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ze środków programu AAL.

NCBIR logo z czerwonym napisem

 

 

ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku to polska firma działająca od 1996 r. w kraju i w Europie. Posiadamy status centrum badawczo-rozwojowego. Działamy w następujących obszarach:
 • marketingowe badania i analizy rynku dla przedsiębiorstw;
 • gotowe raporty rynkowe;
 • badania i projekty na zlecenie instytucji publicznych;
 • nowatorskie projekty międzynarodowe;
 • Branżowe Programy Promocji Ministerstwa Gospodarki;
 • klastry i stowarzyszenia sektorowe;

Tworzymy zespół badawczy, łączący wiedzę z takich dziedzin jak: socjologia, psychologia, ekonomia, zarządzanie i marketing, statystyka, ekonometria.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej działalności oraz do kontaktu – jesteśmy do Państwa dyspozycji.

:
default
Loading posts...
link_magnifier
#282f33
on
fadeInDown
loading
#282f33
on

Uprzejmie informujemy, że na naszych stronach używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu analizowania ruchu na stronach i w Internecie.  W trosce o jakość przetwarzania danych osobowych pragniemy zapoznać Cię ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz z obowiązującymi przepisami, tak aby dać Ci pełną wiedzę i komfort w korzystaniu z naszego serwisu internetowego. Ta witryna przechowuje dane niektórych klientów użytkownika. Dane te są wykorzystywane w celu zapewnienia bardziej spersonalizowanych usług i śledzenia miejsca pobytu w naszej witrynie internetowej zgodnie z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych. Jeśli zdecydujesz się zrezygnować z przyszłego śledzenia, w Twojej  przeglądarce zostanie ustawiony plik cookie, aby zapamiętać ten wybór przez rok. Zgadzam się, Rezygnuję

1160 ..