Fostering public capacity to plan, finance and manage integrated urban regeneration for sustainable energy uptake
Wspieranie jednostek publicznych w planowaniu, finansowaniu oraz zarządzaniu zintegrowaną rewitalizacją miast w celu wdrożenia elementów zrównoważonej energii
W czerwcu br. rozpoczęła się realizacja dwuletniego, międzynarodowego projektu FosterREG. Konsorcjum projektu składa się z dziesięciu Partnerów z czterech państw europejskich: Hiszpanii, Holandii, Chorwacji oraz Polski. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach programu Horyzont 2020.
Brak właściwej koordynacji działań związanych z ustanawianiem przepisów, finansowaniem oraz zarządzaniem środkami w zakresie efektywności energetycznej w inicjatywach rewitalizacji miast, jak również częste zmiany stanowisk pracowników publicznych utrudniają realizację rewitalizacji miast z holistycznej, zintegrowanej perspektywy.
Głównym celem projektu FosterREG jest wspieranie organów publicznych na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym w zakresie planowania, finansowania i zarządzania zintegrowaną rewitalizacją miast zakładającą zrównoważony pobór energii. Odbywać się to będzie poprzez budowanie potencjału, promocję i artykulację wielopoziomowej współpracy jak i jej wzmacnianie na poziomie krajowym i Europejskim. Cele te zostaną osiągnięte poprzez zaangażowanie zainteresowanych organów publicznych we wspólne działania na rzecz rozwoju wiedzy i analizy a także tworzenie i rozpowszechnianie materiałów szkoleniowych i organizowanie szkoleń w całej Europie.
Główne cele projektu FosterREG obejmują:
- Skupienie się na integracji działań na rzecz efektywności energetycznej w ramach planów rewitalizacji obszarów miejskich, ze szczególnym naciskiem na modernizację budynków przy jednoczesnym promowaniu synergii z innymi sektorami, takimi jak transport i planowanie przestrzenne.
- Zwiększanie wielopoziomowej koordynacji/współpracy (europejskich, krajowych, regionalnych i lokalnych) władz publicznych w współpracy na rzecz redukcji zużycia energii w UE.
- Wspieranie urzędników państwowych na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym w związku z prowadzeniem polityki, planowaniem, finansowaniem i zarządzaniem środkami w zakresie efektywności energetycznej w ramach planów rewitalizacji miast.
- Wspieranie wdrażania dyrektywy o efektywności energetycznej, w szczególności art 4 i 7.
Konsorcjum Projektu:
TECNALIA RESEARCH & INNOVATION
SOCIEDAD URBANISTICA DE REHABILITACION DE BILBAO
VIVIENDA Y SUELO DE EUSKADI S.A.
NETHERLANDS ORGANISATION FOR APPLIED SCIENTIFIC RESEARCH
CROATIAN GOVERNMENT REAL ESTATE AGENCY
ASM – MARKET RESEARCH AND ANALYSIS CENTRE
![]() |
This project has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No 649846. |