HISER
„Holistic innovative solutions for an Efficient Recycling and Recovery of Valuable Raw Materials from Complex Construction and Demolition Waste”
„Holistyczne innowacyjne rozwiązania dla wydajnego recyklingu i odzysku cennych surowców
ze złożonych odpadów budowlanych i rozbiórkowych”
Projekt finansowany w ramach programu Horyzont 2020
W lutym 2015 roku Instytut ASM wraz z 24 partnerami z Hiszpanii, Francji, Włoch, Finlandii, Holandii, Niemiec, Belgii oraz Szwajcarii rozpoczął realizację innowacyjnego projektu pod nazwą HISER. Projekt jest finansowany przez Komisję Europejską ze środków programu ramowego Horyzont 2020 i zakończy się po 48 miesiącach realizacji, czyli w styczniu 2019 roku.
Przedsięwzięcie związane jest z tematyką poprawy efektywności energetycznej w sektorze budownictwa, a dokładniej, koncentruje się na obszarze recyklingu odpadów budowlanych i rozbiórkowych.
W ramach HISERa opracowana zostanie innowacyjna metodologia oraz inteligentne narzędzie (oprogramowanie BIM-SD) ułatwiające gromadzenie i przetwarzanie danych na temat rodzaju, jakości oraz ilości odpadów budowlanych w celu osiągnięcia wydajniejszej selektywnej segregacji surowców w trakcie prac rozbiórkowych i remontowych. Rezultatem projektu będą również efektywne kosztowo technologie wykorzystywane w produkcji wysoko oczyszczonych surowców wtórnych pochodzących z odpadów budowlanych i rozbiórkowych. W projekcie założono, że nowe rozwiązania technologiczne będą o 20% bardziej efektywne niż obecnie dostępne na rynku sposoby odzysku surowców. Dodatkowo, w ramach projektu powstaną nowe efektywne energetycznie produkty budowlane na bazie odzyskiwanych surowców wtórnych (cement, beton, cegły, płyty gipsowo-kartonowe). Wypracowane rozwiązania zostaną przetestowane w kilku projektach demonstracyjnych w Europie.
Instytut ASM jako lider dwóch z ośmiu pakietów zadaniowych pełni w projekcie kluczową rolę. Głównym zadaniem pierwszego kierowanego przez ASM pakietu zadaniowego (Innovation and Exploitation) jest zbadanie potencjału rynkowego dla nowych rezultatów projektu, a także zdefiniowanie strategii komercjalizacji wypracowanych rozwiązań w jego końcowej fazie. ASM jest również liderem pakietu zadaniowego poświęconego rozpowszechnianiu wyników projektu (Dissemination and Communication) i w związku z tym będzie podejmować wiele działań promujących wypracowane rozwiązania na rynku europejskim oraz koordynować tego rodzaju aktywność pozostałych partnerów.
Konsorcjum projektu:
- FUNDACION TECNALIA RESEARCH & INNOVATION
- ACCIONA INFRAESTRUCTURAS SA.
- Groupe Archimen
- ASM – CENTRUM BADAŃ I ANALIZ RYNKU Sp. z o. o.
- Conenor Oy
- D’APPOLONIA SPA
- DUMOULIN BRICKS
- Inashco R&D B.V
- KNAUF GMBH
- KS LAATUENERGIA OY
- LAFARGE CENTRĘ DE RECHERCHE SAS
- MEBIN BV
- RINA SERVICES SPA
- RTT SYSTEMTECHNIK GMBH
- STRUKTON CIVIEL BV
- TIIHONENISMO OLAVI
- CONFEDERATION NATIONALE DE LA CONSTRUCTION ASBL
- SOCIEDAD PUBLICA GESTION AMBIENTAL IHOBE SA.
- BUREAU DE RECHERCHES GEOLOGIQUES ET MINIERES
- UNIVERSITEIT LEIDEN
- FUNDACION GAIKER
- TECHNISCHE UNIVERSITEIT DELFT
- VLAAMSEINSTELLING VOOR TECHNOLOGISCH ONDERZOEK N.V.
- TEKNOLOGIAN TUTKIMUSKESKUS VTT
- SELFRAG AG