“Role and impact of professional and scientific societies in ICT research, education and innovation”
(SMART 2009/0061)
Projekt realizowany jest od maja 2010 r. do marca 2011 r., na zlecenie Komisji Europejskiej, Dyrekcji ds. Społeczeństwa Informacyjnego i Mediów (Directorate – General for Information Society and Media).
Celem projektu jest analiza kondycji stowarzyszeń ICT działających w Europie oraz w efekcie opracowanie strategii rozwoju stowarzyszeń ICT w Europie tak aby były bardziej konkurencyjne i w większym stopniu przyczyniały się do rozwoju edukacji, wiedzy i nauki.
Zrealizowanie zakresu badania wymaga zastosowania rozbudowanego i trzyetapowego schematu metodologicznego: diagnoza, prognoza oraz strategie.
PROJEKT PODZIELONY JEST NA 5 ZADAŃ:
Zadanie 1. Stworzenie bazy istniejących w Europie (EU27) naukowych/zawodowych stowarzyszeń działających w obszarze ICT. Analiza danych uzyskanych z inwentarza.
Zadanie 2. W celu oceny rzeczywistego wkładu stowarzyszeń ICT do rozwoju społeczeństwa opartego na wiedzy w zakresie promowania umiejętności ICT B&R, rozwijania standardów ICT, upowszechniania wyników badań i przyspieszanie ich odbioru przez biznes i przemysł.
Zadanie jest realizowane poprzez analizę informacji zawartych w bazie stowarzyszeń ICT oraz wyników badania on-line przeprowadzonego z członkami stowarzyszeń ICT oraz innych osób działających w obszarze ICT z przemysłu, edukacji i polityki.
Zadanie 3. Analiza wpływu nowoczesnych technologii komunikacji opartych na Internecie, takich jak Web 2.0, na przyszłość stowarzyszeń ICT, w szczególności na umożliwienie nowych sposobów generowania i wymiany wiedzy oraz budowania konsensusu wokół nich. Szanse i zagrożenia dla stowarzyszeń ICT w Europie zostaną zidentyfikowane.
Zadanie 4. Analiza braku stowarzyszeń naukowych ICT z siedzibą w Europie które są w stanie konkurować na arenie międzynarodowej: opinia Europejskich naukowców ICT, innych osób działających w obszarze ICT z przemysłu, edukacji i polityki.
Zadanie 5. Opracowanie strategii, która umożliwi Europejskim stowarzyszeniom ICT wzrost ich konkurencyjności na arenie międzynarodowej w obszarze ICT oraz przyczyni się do zwiększenia ich wkładu do przyszłego rozwoju ICT. Różne opcje będą poddane analizie z uwzględnieniem specyficznego kontekstu i rozdrobnienia Europejskiego krajobrazu stowarzyszeń ICT.
Po realizacji w/w zadań zostanie opracowany raportu końcowego dla Komisji Europejskiej zawierający strategie rozwoju stowarzyszeń naukowych i zawodowych w Europie działających w obszarze ICT.
KOORYNATOR:
ASM Centrum Badan i Analiz Rynku (ASM) Poland
PARTNER:
Apintech Ltd. Greece
ASM CENTRUM BADAŃ I ANALIZ RYNKU SP. Z O.O.
Ul. Grunwaldzka 5,
99-300 Kutno
Tel. (024) 355 77 00
Fax. (024) 355 77 01