Public Administration Procurement Innovation to Reach Ultimate Sustainability
Innowacyjne rozwiązanie przetargowe administracji publicznej dla osiągnięcia celów w pełni zrównoważonego rozwoju
Budynki pochłaniają ok. 40% całkowitego końcowego zapotrzebowania energetycznego w Europie, co reprezentuje ok. 1/3 emisji CO2 na kontynencie. Jest to tylko jeden ze wskaźników udowadniających jak wielki wpływ na środowisko naturalne ma sektor budowlany oraz istniejące nieruchomości. Jeśli sektor budowlany ma w znacznym stopniu przyczynić się do redukcji gazów cieplarnianych (o 80-95% do 2050r.) każdy budynek, będzie musiał wykazać bardzo niskie poziomy emisji dwutlenku węgla i zużywać bardzo mało energii w kontekście energetyki nie emitującej dwutlenku węgla.
W projekcie PAPIRUS zaangażowani są reprezentanci sektora publicznego, który odpowiada za istotną proporcję ogółu istniejących budynków w Europie. Sektor publiczny ma stać się istotnym czynnikiem pobudzającym i dającym wzór do transformacji rynku w kierunku bardziej wydajnych produktów, budynków i usług.
Ogólnym celem międzynarodowego projektu PAPIRUS jest promowanie, wdrożenie i walidacja innowacyjnych rozwiązań służących do osiągnięcia zrównoważonego budownictwa za pomocą wprowadzenia nowego procesu zamówień publicznych skupionego na dostarczeniu materiałów do remontu i wznoszenia budynków, które charakteryzowały będą się blisko zerowym zużyciem energii.
Aby osiągnąć ten ogólny cel w projekcie podjęte zostaną następujące przedsięwzięcia:
- Promocja dwojakiej, strategicznej roli nabywców publicznych – jako twórców nowego rynku, będących motorem napędzającym wprowadzanie innowacyjnych technologii. Z drugiej strony jako pierwszych praktyków umożliwiających wdrożenie nowych dyrektyw o prawie budynków energooszczędnych.
- Opracowanie nowej strategii zamówień zmierzającej w kierunku procesów identyfikacji i oceny innowacji.
- Zmiana nastawienia zamawiających, z orientacji jedynie na cenę oferty na rzecz brania pod uwagę całkowitego kosztu cyklu życia produktu lub usługi.
- Przeniesienie z rynków lokalnych na rynek europejski – w projekcie rozwinięta zostanie ekonomia skali (obniżenie kosztów poprzez zwiększenie wielkości zamówień), a szczególny nacisk położony zostanie na małe i średnie przedsiębiorstwa.
- Uruchomienie wspólnych przetargów publicznych w 5 krajach europejskich.
Wszystkie te cele zostaną opracowane poprzez uruchomienie zamówień publicznych na innowacyjne rozwiązania w pięciu krajach europejskich (Hiszpania, Francja, Niemcy, Norwegia i Włochy).
W ramach projektu PAPIRUS firma ASM Centrum Badań i Analiz Rynku zajmuje się zadaniami związanymi z promocją i rozpowszechnianiem realizowanych działań. Zadania firmy ASM dotyczą przygotowania strategii upowszechniającej ideę i wyniki projektu, a także stworzenia materiałów promocyjnych (w tym logotypu, strony internetowej projektu oraz innych). Poza tym obejmują obszar planowania i wspieranie realizacji konferencji, wydarzeń rynkowych i warsztatów, które służyć będą tworzeniu technicznego dialogu z dostawcami. W ramach konferencji poprowadzona zostanie promocja innowacyjnych rozwiązań przetargowych służących do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju i energooszczędności, a w ramach warsztatów umożliwiona zostanie wymiana doświadczeń zdobytych w trakcie realizacji zamówień w ramach opisywanego projektu.
Konsorcjum projektu:
1. Fundacion TECNALIA Research&Innovation (Hiszpania)
2. OSLO KOMMUNE (Norwegia)
3. VILLE DE GRENOBLE (Francja)
4. Landratsamt Enzkreis (Niemcy)
5. ATC TORINO (Włochy)
6. SESTAO BERRI 2010 SOCIEDAD ANONIMA (Hiszpania)
7. ASM CENTRUM BADAN I ANALIZ RYNKU SP. Z O O (ASM)