https://twitter.com/SMEthod_H2020
SMEthod jest europejskim projektem naukowym realizowanym w ramach Programu Ramowego Unii Europejskiej „Horyzont 2020”, finansowanego przez Komisję Europejską. ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku pełni rolę koordynatora projektu. Realizacja rozpoczęła się w grudniu 2017 roku i potrwa do czerwca 2020 roku.
Pełny tytuł projektu to “Methodology for efficient segmenting innovating SMEs based on lifecycles, represented sectors and regional characteristics”. SMEthod ma na celu opracowanie ulepszonej metodologii segmentacji innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw dla celów optymalizacji wsparcia udzielanego takim firmom przez odpowiednie instytucje. Szczegółowej analizie poddawane są cztery studia przypadku: Finlandia, Hiszpania, Polska i Wielka Brytania, niemniej jednak rezultaty projektu będą miały zastosowanie ogólnoeuropejskie.
Metodologia, która zostanie wypracowana w SMEthod, będzie uwzględniać szereg istotnych czynników, takich jak m.in. cykl życia przedsiębiorstwa, sektor i region działalności i cykl innowacyjny. W ramach projektu zostaną również opracowane kryteria umożliwiające bardziej efektywne dopasowywanie danych rodzajów wsparcia innowacyjnego do poszczególnych segmentów firm. Dodatkowo w oparciu o wyniki prac badawczych zostanie stworzone narzędzie informatyczne wspomagające podejmowanie decyzji w instytucjach udzielających wsparcia innowacyjnym przedsiębiorstwom.
Zapotrzebowanie na tego rodzaju badania metodologiczne bierze się z niedoskonałości dotychczasowych metod segmentacji dla celów wspierania innowacyjnych przedsiębiorstw. Zdaniem Komisji Europejskiej obecne rozwiązania nie prowadzą do oczekiwanych rezultatów, zarówno w aspekcie ekonomicznym, jak i społecznym, stąd potrzeba dokładniejszych prac naukowo-badawczych uwzględniających czynniki ekonomiczne, społeczne i regionalne.
Oprócz funkcji koordynatora projektu, ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku jest liderem kluczowego zadania polegającego na opracowaniu ulepszonej metodologii. Ponadto ASM ma istotny udział w pozostałych pracach badawczych, jak również jest mocno zaangażowane w działania komunikacyjne i upowszechniające rezultaty projektu. Jest także odpowiedzialne za opracowanie strategii wykorzystania rezultatów projektu przez konsorcjum.
Konsorcjum projektu tworzy siedmiu partnerów z pięciu krajów:
ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o. o (koordynator projektu), http://asm-poland.com.pl
Uniwersytet Łódzki, https://iso.uni.lodz.pl/
Apintech Ltd z Cypru, http://www.apintech.com/
Teknologian tutkimuskeskus VTT Oy z Finlandii, http://www.vtt.fi/
Camara Oficial De Comercio E Industria De Badajoz z Hiszpanii, http://www.chamber-commerce.net/dir/3872/Badajoz-Chamber-of-Commerce-and-Industry-in-Badajoz
International Society for Professional Innovation Management Ltd z Wielkiej Brytanii, https://www.ispim-innovation.com/
Lancaster University z Wielkiej Brytanii, http://www.lancaster.ac.uk/
![]() |
Projekt finansowany jest ze środków przeznaczonych na program finansowania badań naukowych i innowacji UE Horyzont 2020 na podstawie umowy o dofinansowanie działań Nr 777491. |