full
border
#666666
http://asm-poland.com.pl/wp-content/themes/smartbox-installable/
http://asm-poland.com.pl/
#3691ad
style2
Więcej niż agencja badawcza
+48 (24) 355 77 00
ul. Grunwaldzka 5, 99-301 Kutno

Debata Stream

Jaki transport w zrównoważonym rozwoju? – debata społeczna

Pod takim tytułem 3 października 2008 r. w Łodzi odbyła się debata zorganizowana przez Instytut na Rzecz Ekorozwoju oraz organizację Uni-Logistics na terenie Wydziału Zarządzania UŁ.
Spotkanie to było doskonałą okazją dla firmy ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku do przedstawienia projektu STREAM – „Zrównoważona turystyka i rekreacja jako sposób na promowanie alternatywnych środków transportu. Prezentacji tego projektu dokonała jego kierowniczka – Pani Agnieszka Kowalska, która przedstawiła główny cel jakim jest promocja zrównoważonego transportu na terenie miasta Łodzi, a także opowiedziała

o działaniach podjętych w ramach STREAM.

Spotkanie podzielone zostało na trzy części: w pierwszej, referat stanowiący merytoryczne tło do dalszej debaty, przedstawił Prof. Suchorzewski. W swym wystąpieniu naświetlił istotę zachodzących zjawisk i procesów związanych ze zrównoważonym transportem oraz warunki rozwiązywania problemów. W części drugiej odbył się panel przedstawicieli środowisk społecznych i zawodowych, przygotowanych do udzielenia odpowiedzi na główne pytania dotyczące strategicznych problemów zrównoważonego rozwoju w kontekście problematyki sektora transportowego. Część ostatnia debaty poświęcona była na dyskusję z udziałem uczestników konferencji, którzy mieli okazję skomentować wystąpienia panelistów, zadać im pytania, dokonać podsumowań.

Spotkanie to było okazją do zaprezentowania bardzo skrajnych stanowisk na temat transportu zrównoważonego. Trudno postawić wyraźny wniosek, które z proponowanych rozwiązań jest najlepsze. Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać takich postulatów jak: wprowadzenie opłat za wjazd do centrum miast, co miałoby zapobiec powstawaniu korków, które z kolei nie tylko blokują transport w mieście, ale i wpływają negatywnie na środowisko. Zastanawiano się również jakie środki transportu są najmniej szkodliwe dla środowiska: omówiono szkodliwe działanie nie tylko transportu samochodowego czy lotniczego, ale również kolejowego.

ASM jako firma głównie skoncentrowana na prowadzeniu działalności badawczej, realizuje rozmaite projekty finansowane ze środków UE, które podejmują różnego rodzaju problematykę. Kwestie zrównoważonego transportu są podejmowane przez ASM dopiero po raz drugi, dlatego konferencja ta stanowiła dla nas nie tylko pole do prezentacji projektu STREAM. Dzięki niej lepiej poznaliśmy problemy transportu i możemy rozpocząć planowanie działań zakrojonych na dużo szerszą skalę niż tylk w Łodzi.

Projekt STREAM może być traktowany jako przykład dobrych praktyk. Większość działań podjętych w projekcie, zrealizowanych zostało w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Łodzi w dn. 16 – 22.09.2008 r. m.in. wycieczka rowerowa połączona ze zwiedzaniem Łodzi na trasie – Plac Wolności, Muzeum Kinematografii, Księży Młyn, Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich, Arturówek – oraz projekcją filmów w Arturówku o tematyce zrównoważonego transportu „Wpuszczeni w korek” oraz „Miasto w ruchu”; zorganizowanie pokazów akrobacji na BMX na terenie Manufaktury oraz wypożyczalni rowerów wraz z serwisem na terenie Arturówka.
Większość akcji odbyła się w niedzielę, 21 września. Specjalnie na ten dzień został również uruchomiony autobus komunikacji miejskiej kursujący na trasie Manufaktura – Arturówek (w ramach współpracy z Zarządem Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi oraz Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji). Dużą popularnością cieszyły się również warsztaty prowadzone w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Arturówku dla szkół podstawowych wśród uczniów klas 4,5 i 6, organizowane wspólnie z Leśnictwem Miejskim. Działania podjęte w projekcie, mogą się wydawać zbyt skromnymi, aby rozpoczęte zostały radykalne zmiany w kwestii transportu w naszym kraju. Jednak warto podkreślić że tego typu zmiany wymagają wielu lat dyskusji, stopniowego wprowadzania, ale i przede wszystkim zmiany świadomości społeczeństwa – a ten cel najlepiej osiągnąć jeśli zaczyna się od najmłodszych obywateli!

Dzięki temu wystąpieniu realizacja projektu STREAM została zauważona i doceniona i już zaowocowało zaproszeniem nas na kolejną konferencję – która tym razem odbędzie się na Politechnice Warszawskiej.

Polecamy zapoznanie się z informacjami na temat projektu STREAM:

www.iee-stream.com oraz www.iee-stream.com/polski

ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku to polska firma działająca od 1996 r. w kraju i w Europie. Posiadamy status centrum badawczo-rozwojowego. Działamy w następujących obszarach:
  • marketingowe badania i analizy rynku dla przedsiębiorstw;
  • gotowe raporty rynkowe;
  • badania i projekty na zlecenie instytucji publicznych;
  • nowatorskie projekty międzynarodowe;
  • Branżowe Programy Promocji Ministerstwa Gospodarki;
  • klastry i stowarzyszenia sektorowe;

Tworzymy zespół badawczy, łączący wiedzę z takich dziedzin jak: socjologia, psychologia, ekonomia, zarządzanie i marketing, statystyka, ekonometria.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej działalności oraz do kontaktu – jesteśmy do Państwa dyspozycji.

:
default
Loading posts...
link_magnifier
#282f33
on
fadeInDown
loading
#282f33
off

Uprzejmie informujemy, że na naszych stronach używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu analizowania ruchu na stronach i w Internecie.  W trosce o jakość przetwarzania danych osobowych pragniemy zapoznać Cię ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz z obowiązującymi przepisami, tak aby dać Ci pełną wiedzę i komfort w korzystaniu z naszego serwisu internetowego. Ta witryna przechowuje dane niektórych klientów użytkownika. Dane te są wykorzystywane w celu zapewnienia bardziej spersonalizowanych usług i śledzenia miejsca pobytu w naszej witrynie internetowej zgodnie z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych. Jeśli zdecydujesz się zrezygnować z przyszłego śledzenia, w Twojej  przeglądarce zostanie ustawiony plik cookie, aby zapamiętać ten wybór przez rok. Zgadzam się, Rezygnuję

1152 ..