full
border
#666666
http://asm-poland.com.pl/wp-content/themes/smartbox-installable/
http://asm-poland.com.pl/
#3691ad
style2
Więcej niż agencja badawcza
+48 (24) 355 77 00
ul. Grunwaldzka 5, 99-301 Kutno

Konferencja Statystyka w budownictwie

26 czerwca 2008 roku, Polska Izba Przemysłowo Handlowa Budownictwa po raz kolejny zorganizowała konferencję z cyklu

„Statystyka w budownictwie”.

Nie zabrakło na niej prezentacji ASM.

Głównym celem tych comiesięcznych spotkań organizowanych przez PIPHB jest dostarczanie polskim przedsiębiorcom budowlanym aktualnych informacji na temat branży. Spotkania poświęcane są nie tylko ogólnym trendom w budownictwie. Podczas debat podejmowane są również te najbardziej „palące” tematy dla budownictwa. Tym razem, druga część konferencji poświęcona została tematowi: „Czy Polska będzie miała dostateczną ilość kruszywa i kamienia budowlanego dla budownictwa?”

Zacznijmy jednak od początku….

Konferencja rozpoczęła się od prezentacji firmy Marbet Wil, jedynej firmy w Europie, która zajmuje się produkcją betonów siarkowych. Prezentacja Pana Andrzeja Jaworskiego była niezmiernie ciekawa, zwłaszcza ze względu na korzyści płynące dla środowiska naturalnego. Kolejnym przedsięwzięciem firmy, będzie utylizacja azbestu i wykorzystanie go do produkcji materiałów budowlanych! Jest to niezmiernie ważne przedsięwzięcie ze względu na fakt, że Polska w przeciągu kolejnych 24 lat musi zlikwidować problem azbestu.

Kolejnym punktem konferencji już tradycyjnie była prezentacja Prof. Bolkowskiej poświęcona budownictwu ogólnie – „Budownictwo po 5 miesiącach 2008 roku – trendy, tendencje prognoza”.

Następnie Anna Kałużna z firmy ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku zaprezentowała najnowsze dane związane z rynkiem mieszkaniowym.

W swej prezentacji Pani Kałużna, przedstawiła porównania danych za pierwszych 5 miesięcy z ostatnich 4 lat. Obrazuje to w jakiej kondycji znajduje się aktualnie budownictwo.

Chyba najciekawsze porównania dotyczą pierwszych 5 miesięcy roku 2007 i 2008. Wiadomo bowiem, że rok 2007 był rekordowym dla budownictwa dlatego wszelkie wyniki dla mieszkaniówki osiągane w roku bieżącym pozwalają porównać w jakiej kondycji budownictwo mieszkaniowe znajduje się aktualnie.

Z danych ASM wynika, że pierwszych pięć miesięcy roku 2008 upłynęło równie dobrze, a nawet lepiej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Przykładowo: wydano więcej pozwoleń na budowę mieszkań ( 90 185 w okresie I-V 2008r.; 91 989 za ten sam okres 2008r.) Odnotowano również większą liczbę rozpoczętych budów mieszkań (68 979 tys. – 76 641 tys.), a także większą liczbę mieszkań oddanych do użytku (44 146 tys. – 57 777 tys.). Dane te pokazują, że mieszkaniówka w naszym kraju wciąż przeżywa dobry okres, ilość wydawanych pozwoleń na kolejne inwestycje jak i ilość rozpoczętych budów pozwalają prognozować, że tendencje takie zostaną utrzymane.

W dalszej części Pan Zbigniew Bachman, Dyrektor PIPHB, a także główny inspirator tych spotkań, wzbudził dyskusję na kilku „palących” tematów. Zaobserwował bowiem niepokojące zjawiska, które mogą zwiastować niespodziewany kryzys

w budownictwie.

Wszelkie dotychczasowe prognozy jak i aktualnie przygotowywane analizy wskazują, że budownictwo na wzór roku ubiegłego przeżywa swój bardzo dobry czas. Jednak należy zwrócić uwagę na fakt iż wiele inwestycji, które zaplanowano na najbliższy czas wciąż nie ruszyło. Głównym hamulcem jest brak przetargów jakie miało ogłosić Ministerstwo. Taka opieszałość jest o tyle niebezpieczna, że wielu przedsiębiorców przygotowało już materiały budowlane na „wielkie bum”. Tymczasem inwestycje nie ruszają, materiały nie znajdują rynku zbytu i co za tym idzie, niektórym producentom zaczyna brakować środków na spłatę zaciągniętych kredytów. Prezes Polskiego Związku Pracodawców Producentów Kruszyw, stwierdził, że w przeciągu 3 najbliższych miesięcy wiele firm na Śląsku może zbankrutować!!!!

Chyba nie taki scenariusz przewidywali producenci?

Kolejnym zagrożeniem jest to, że ogłoszone w późniejszym czasie inwestycje nawarstwią się i do ich realizacji potrzebna będzie pomoc firm zagranicznych, co zabierze realne zyski rodzimy wykonawcom, którzy już wyliczyli wartość planowanych robót oraz – co za tym idzie – możliwości zysku.

Przyciągnięcie zagranicznych wykonawców i producentów z pewnością nie przysłuży się w tej sytuacji naszej gospodarce. Wstrzymanie inwestycji jest również sporym zagrożeniem dla samego rynku pracy. Wielu przedsiębiorców liczy, że wzrost inwestycji w Polsce wraz ze słabnącym zapotrzebowaniem na pracowników w Irlandii będą sprzyjały powrotowi i zatrzymaniu specjalistów w kraju. Jednak może okazać się, że pracy będzie zbyt dużo, aby polscy pracownicy mogli ją wykonać

w wyznaczonych terminach i znów potrzebna będzie pomoc pracowników np. ze wschodu. Choć i na taką ewentualność nie do końca możemy liczyć, ze względu na utrudnienia na jakie napotykają wietnamscy pracownicy w otrzymaniu wizy.

Podczas spotkania poruszono wiele dodatkowych wątków. Jednak gwoździem programu było wystąpienie wspomnianego już Prezesa Polskiego Związku Pracodawców Producentów Kruszyw. Informacje przedstawione przez Aleksandra Kabzińskiego okazały się zaskakującymi nawet dla samego inicjatora spotkania – Pana Z. Bachmana, który – jak to sam określił – z wielką uwagą, a nawet zaskoczeniem wysłuchał wystąpienia Pana Kabzińskiego.

Ostatnie opinie na temat zasobów kruszyw wskazują, że nie wystarczy ich do budowy wszystkich zaplanowanych dróg i autostrad. Tymczasem Pan Kabziński zauważył, że tak naprawdę składy są zapełnione i czekają aż ruszą inwestycje. W takiej sytuacji trudno jest oszacować ile dokładnie kruszyw będzie potrzebnych i czy istnieje realne zagrożenie ich niedostatecznej ilości. Poza tym brak kruszyw nie koniecznie stanowi problem dla budowy dróg, o czym tak wiele się ostatnio mówi. Różne gałęzie budownictwa konsumują osiem i pół razy więcej kruszyw niż budownictwo drogowe! Ponadto Pan Kabziński wskazał, że do budowy dróg samorządowych potrzeba będzie znacznie więcej kruszyw niż do budowy dróg krajowych (70% – 30%). Część dyskusji poświęcona była również sposobom pozyskiwania kruszyw. Pan Kabziński podał przykład Niemiec, gdzie w pierwszej kolejności wykorzystuje się kruszywa

z recyclingu. Dopiero po wykorzystaniu tych źródeł, lub gdy rozpoczyna się budowę dróg krajowych sięga się po naturalne złoża. W Polsce zerwane nawierzchnie traktowane są jako odpady, które należy utylizować, a które nie są wtórnie wykorzystywane.

Obecnie najważniejszym ruchem jaki musi wykonać nasz Rząd jest uruchomienie procedur przetargowych, których wstrzymywanie hamuje rozwój budownictwa i może stać się poważnym problemem dla dobrej kondycji wielu firm. Należy zwrócić uwagę, że jeśli te najmniejsze zaczną upadać, wykorzystają to firmy duże, a to z kolei nie wpłynie pozytywnie na kieszenie konsumentów!

Galeria zdjęć z Konferencji

PIPH-B 001 PIPH-B 002 PIPH-B 003
PIPH-B 008 PIPH-B 004 PIPH-B 006
ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku to polska firma działająca od 1996 r. w kraju i w Europie. Posiadamy status centrum badawczo-rozwojowego. Działamy w następujących obszarach:
  • marketingowe badania i analizy rynku dla przedsiębiorstw;
  • gotowe raporty rynkowe;
  • badania i projekty na zlecenie instytucji publicznych;
  • nowatorskie projekty międzynarodowe;
  • Branżowe Programy Promocji Ministerstwa Gospodarki;
  • klastry i stowarzyszenia sektorowe;

Tworzymy zespół badawczy, łączący wiedzę z takich dziedzin jak: socjologia, psychologia, ekonomia, zarządzanie i marketing, statystyka, ekonometria.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej działalności oraz do kontaktu – jesteśmy do Państwa dyspozycji.

:
default
Loading posts...
link_magnifier
#282f33
on
fadeInDown
loading
#282f33
off

Uprzejmie informujemy, że na naszych stronach używamy technologii, takich jak pliki cookie, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu analizowania ruchu na stronach i w Internecie.  W trosce o jakość przetwarzania danych osobowych pragniemy zapoznać Cię ze szczegółami stosowanych przez nas technologii oraz z obowiązującymi przepisami, tak aby dać Ci pełną wiedzę i komfort w korzystaniu z naszego serwisu internetowego. Ta witryna przechowuje dane niektórych klientów użytkownika. Dane te są wykorzystywane w celu zapewnienia bardziej spersonalizowanych usług i śledzenia miejsca pobytu w naszej witrynie internetowej zgodnie z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych. Jeśli zdecydujesz się zrezygnować z przyszłego śledzenia, w Twojej  przeglądarce zostanie ustawiony plik cookie, aby zapamiętać ten wybór przez rok. Zgadzam się, Rezygnuję

1200 ..